Læs antropolog Pia Lund Poulsens artikel om residensen
Rebild 2012

26.02.2013

MNKK gennemførte i august 2012 en artist-in-residency i samarbejde med Rebild Kommunes Kulturudvalg efter en forudgående “licitation” blandt de 11 nordjyske kommuner. Metoden var inspireret af det svenske ”Tomma Rum” http://tommarum.se/ hvor skiftende svenske kommuner huser en residence hver sommer efter en tilsvarende ”licitation”.

I alt 17 kunstnere deltog i MNKK's residence i perioder fra 1 uge til hele måneden. I alt var 8 forskellige lande repræsenteret på residencen.

De deltagende kunstnere var:

Aileen Bassis www.aileenbassis.com

Dorthe Grum-Schwensen www.dotart.dk

Susie Gadea http://www.susiegadea.com

Úlfur Karlsson http://www.ulfurkarlsson.blogspot.com/

Karina Meedom http://karinameedom.dk/

Pia Skogberg www.piaskogberg.dk

Lise Seier Petersen http://liseseierpetersen.dk

Helga Thagaard www.helgathagaard.dk/

Gintara Skroblyte http://www.gintare-skroblyte.de/

Maria Leer www.marialeer.dk

Karen Ballegaard www.karenballegaard.dk

Kirsti Grotmol http://www.kirstigrotmol.no/

Berit Myrvold www.beritmyrvold.no

Pia Stuer Lauridsen http://www.pilau.dk

Amir Zainorin http://amirzainorin.dk/

Pia Lund Poulsen

Jette Wistoft Noyes www.no-yes.dk/

 

Du kan se mere om MNKK's Residency – Rebild 2012 på: www.facebook.com/MNKK.Art.Residency.Rebild.2012

Residencen har modtaget støtte fra Billedkunstnernes Forbunds Ophavsretsfond, Rebild Kommunes Kulturudvalg og Region Nordjyllands Kulturpulje. Desuden har Rebild Kommunes Kulturudvalg stillet boliger, værksteder, udstillingslokaler, bil, goodwill, mm. til rådighed.

 

Midaldrende Nordjyske Kvindelige Kunstneres internationale netværk for kunst har i 2012 også arrangeret et seminar om interkulturel netværksdannelse på Kirsten Kjærs Museum i Thy.

Læs mere om seminaret: Her.

MNKK.DK RSS Feed | CVR: 33899874 | KONTAKT: | DESIGN BY HANDMADEWEB | LOGIN!